IPN zapłaci za pomnik Korfantego w Warszawie...
Jak informowaliśmy na łamach Onetu, na budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie wyłożyć pieniądze zobowiązały się śląskie miasta, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz samorząd miasta stołecznego. Porozumienie w tej sprawie podpisano w marcu tego roku. Koszt jego powstania to ok. 1,5 mln zł. W ubiegły piątek Instytut Pamięci Narodowej ogłosił jednak, że weźmie na siebie ciężar budowy pomnika.
Wojewoda śląski: tego pomnika w Warszawie brakowało
O szczegółach opowiedzieli dziś w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezes IPN Jarosław Szarek oraz dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder. Wskazali, że wzniesienie pomnika będzie jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ramach trwających obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Dziś mogę poinformować, że prezes Rady Ministrów i prezes IPN podjęli zobowiązanie finansowe, aby ten pomnik został sfinansowany ze środków budżetu państwa, ewentualnie ze środków IPN. Stosowne pismo zostało już skierowane do prezydenta miasta Warszawa – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
– Nie o to chodzi, abyśmy sobie godność, szacunek i pamięć dla tego wybitnego Polaka kupili, tylko żeby ta godność i pamięć była uszanowana i uhonorowana przez ludzi właśnie ze stolicy Państwa. Tego pomnika w Warszawie przez wiele lat brakowało – ocenił.
Konkurs na monument
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wskazał, że "pomnik wielkiego syna ziemi śląskiej" Wojciecha Korfantego stanie w Alei Ojców Niepodległości, która zaczyna się pod Belwederem pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a kończy na placu Trzech Krzyży pomnikiem Wincentego Witosa.
– Myślę, że do końca przyszłego roku, roku Powstań Śląskich, ten pomnik powinien powstać. Naszym marzeniem jest, nie wiemy, czy się to uda, aby został otwarty 17 sierpnia przyszłego roku w 80. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego – mówił Jarosław Szarek.
Przypomnijmy, że 16 października rozstrzygnięto konkurs na projekt monumentu Korfantego. Za najlepszą uznano pracę Karola Badyny "Pracownia Rzeźby Forma" z Krakowa.